Památná hora Říp

Hora Říp vystupuje z úrodné polabské nížiny. Je považována za symbol české státnosti a pochází odtud i jeden ze základních kamenů Národního divadla, který byl slavnostně dopraven do Prahy v roce 1868. Na vrcholu stojí románská rotunda zasvěcená sv. Jiří, vzniklá přestavbou původního kostelíka, zasvěceného sv. Vojtěchovi. Uvnitř uvidíte sochu sv. Jiří s drakem od B. Seelinga z roku 1870. V sousedství kaple se nachází příjemná výletní restaurace. Její historie sahá do roku 1907, kdy vznikla coby turistická chata. Hora Říp nabízí možnost pěkných rozhledů po kraji z Mělnické, Pražské a Roudnické vyhlídky. Zajímavostí Řípu je skutečnost, že tu nefunguje kompas. Nehledejte za tím ale žádné tajemné jevy. Jedná se pouze o anomálii z hlediska magnetismu.

Na Říp přes město zajímavostí – Roudnici nad Labem

Roudnice nad LabemNa vrchol hory vede několik značených tras, které navíc umožňují poznání jeho okolí. Při cestě vlakem po trati Praha – Ústí nad Labem vystoupíte v Roudnici nad Labem. Můžete tu nejprve navštívit zdejší zámek, Podřipské muzeum, Galerii moderního umění a poté se porozhlédnout po okolí z Kratochvílovy rozhledny, která stojí v městském parku.

Rodný dům Karafiátových Broučků

Za náměstím začíná červeně značená turistická stezka, která vás povede Krabčickou oborou do obce Krabčice. Ta bývá zmiňována v souvislosti se zdejším působením faráře a spisovatele, Jana Karafiáta, autora známé dětské knihy Broučci. Žil a tvořil v domě, ve kterém se dnes nachází Domov odpočinku ve stáří.

K Řípu z Rovného i Ctiněvsi

Rotunda na hoře ŘípDál cesta míří do místní části Rovné, odkud po červené značce pokračuje lipovou alejí až na Říp. Souběžně s ní vede i modrá TZ z Roudnice nad Labem přes místní část Krabčic – Vesce. Vlakem můžete přijet také do Ctiněvsi a po červené zamířit k Řípu. Cestou budete míjet nenápadný pramen Hamlouf, který údajně vytvořil praotec Čech před výstupem na Říp. Na motorizované návštěvníky čeká parkoviště v Rovném, jehož součástí jsou informační služby a WC.

 

Více informací: www.horarip.eu