Ploskovice a přilehlé okolí

Pro výletování různého druhu se můžete podívat nejen na zámek Ploskovice, ale prozkoumejte i zajímavé okolí. Ploskovice leží necelých šest kilometrů od města Litoměřice, které je protkáno historickými památkami a dalšími zajímavými turistickými cíli. Krajina Českého středohoří nabízí mnoho zábavy pro turisty a cyklisty. Jestliže máte rádi pěší nebo cyklistické trasy zaměřte se na procházky a výjezdy do okolí. Zkusit můžete zajít na Dlouhý (Křížový vrch), do lesů nebo do okolních obcí. Blízko leží obec Třebušín, kde můžete spatřit památný Kalich Jana Žižky z Trocnova. V Třebušíně funguje i Ranč 3V, kde mohou začátečníci i středně pokročilí absolvovat jízdy na koních po okolí s vodičem a odborným doprovodem. Další zdejší farmou je Farma Třebušín – Zababeč, kde mají jezdeckou stezku, klid a pěknou přírodu a koníky k půjčení. Necelých pět kilometrů od Ploskovic najdete rozhlednu Mostná hora (Mostka), kam se dostanete lesoparkem a po vystoupání 96 schodů se podíváte na krajinu v oblasti Litoměřic.

Šest kilometrů od Ploskovic se nachází Malá pevnost Terezín a ve vzdálenosti osm kilometrů severozápadním směrem stojí na čedičovém vrchu Varhošť stejnojmenná rozhledna, která je veřejnosti volně přístupná. Ze čtyř vyhlídkových plošin se podíváte na Labe, Krušné hory, Děčínský Sněžník, Milešovku nebo na Litoměřice, odkud se sem rovněž dostanete po zelené nebo červené turistické trase. K pěkné návštěvě zve i celoročně přístupná zřícenina Kamýk u Litoměřic. Z původního hradu ze začátku 14. století tady zůstaly části obvodové hradby, jižní stěna se třemi okny a část věžovité stavby na skalnatém vrcholku.

V 11 km vzdáleném Úštěku zkuste zajít k synagoze, sluneční elektrárně nebo do Pikartské věže s výstavní síní. Zajímavým zpestřením výletu bude i dvanáct kilometrů vzdálený klášter premonstrátek v Doksanech nebo větrný mlýn Siřejovice.